Es esmu pūce. Un es no visas sirds ienīstu modinātājus.

Tāda esmu bijusi visu savu mūžu un tikai pēdējos 7 gados jutos patiešām labi šai pasaulē. Šie pēdējie gadi ir bijuši radošākie manā dzīvē – sākot ar 2 bērniem, un beidzot ar bildēm, medaļām par viņām, doktorantūru, biznesa rūnām un blogošanu. Un lielākā daļa no tā visa ir tapis naktīs. Man bija tā privilēģija, ko bauda tikai 2% iedzīvotāju – dzīvot saskaņā ar savu dabīgo miega ritmu.

Patreiz man šī privilēģija ir atņemta, jo bērni sāk iet skolā. Ja pirms savas miega brīvības es vienkārši jutos slikti, tad šobrīd man aizvien mazāk šķiet saprotama pasaules kārtība, kas būvēta saskaņā ar noteiktu centralizētu dienas režīmu. Pētījumi saka, ka izteikti cīruļi un pūces ir 15 – 20% no visiem iedzīvotājiem, pārējiem miega režīms ir kaut kas pa vidu starp abām galējībām. Savukārt ~50% cilvēku labprāt celtos vēlāk un tikai 2% sabiedrības var atļauties dzīvot saskaņā ar savu dabīgo miega ritmu.

Citi pētījumi, psihologi un miega eksperti īpaši uzsver, cik svarīgs ir labs miegs, ka 20% visu auto avāriju notiek tāpēc, ka cilvēki nav labi izgulējušies (es esmu atbildīga par vienu), ka cilvēks bez ēšanas var izdzīvot ilgāk nekā bez gulēšanas, un ka tie, kas grēko ar nepietiekamu miegu, pakļauj sevi dažādiem saslimšanas riskiem – 3x palielinās iespēja saaukstēties, palielinās sirds slimību risks un citas saslimšanas.

Tāpat pētījumi saka, ka pusaudžu vidū lielākā daļa ir pūces pēc sava miega ritma, sasniedzot izteiktu pūču koncentrāciju 19-20 gadu vecumā. Un cīruļiem ir labākas atzīmes eksāmenos. Nav brīnums, jo stundas notiek tad, kad mazie cīrulīši ir labi izgulējušies, savukārt pūču bērni pirmās 2-3 mācību stundas cīnās ar miegu.

Vēl zinātnieki ir izpētījuši, ka miega režīms katram ir atkarīgs no viņa bioloģiskā diennakts ritma (circadian rhytm), kas tiek mantots gēnu līmenī. Skaidrojums pūču un cīruļu parādībai ir tas, ka pirms daudziem tūkstošiem gadu ciltīs bija pienākumu dalīšana – viena daļa no cilts dienā medīja, otra daļa naktī sargāja pārējos. Šie pienākumi tika mantoti un tā izveidojies izteikti atšķirīgs miega ritms daļai cilvēces.

Labā ziņa pūcēm ir tā, ka pūces ir radošākas, vairāk pelnošas un ieņem augstākus amatus. Viņu vidū arī vairāk to, kas cieš no depresijas, un es tik tiešām saprotu kāpēc – ja dabīgais dienas un miega ritms katru dienu visa mūža garumā ir jālauž, jāsastopas ar sabiedrības nosodījumu, jāklausās tautasdziesmas par “kurš putniņš agri ceļas” utml – nav brīnums, ka depresija pielavās pavisam nemanot.

Mūsu darba dienas dzīve rit saskaņā ar cīruļu dienas ritmu. Pat tie, kas nav izteiktas pūces, 20 % gadījumu labprāt mostos vēlāk nekā viņiem tas ir jādara. Skolas, kurās mācam daudz lielāku procentu pūču bērnu nekā pieaugušo pasaulē, sākas vēl agrāk. Tā tas ir iegājies kopš neatminamiem laikiem, kad elektrība bija ierobežots resurss, un fabrikās konveijerus ieslēdza tad, kad elektrību nevajadzēja izmantot apgaismojumam.

Vai kāds man var paskaidrot, kāpēc vismaz puse cilvēku ir nelaimīgi, jo viņiem jāceļas pret savu gribu, bet nekas nemainās? Kāpēc mēs uzskatām, ka modināt bērnus no rīta ir pavisam normāla parādība, savukārt ja kāda māte cenšas noturēt nomodā ciet miegošu bērnu, viņu sauc par cietsirdīgu? Kāpēc tiek prasīts, lai pūces visu mūžu pielāgotu savu miega ritmu pat par 4 stundām, savukārt no cīruļiem nekas tāds netiek prasīts? Kāpēc gulēt no rīta tiek uzskatīts par netikumu, savukārt vakarā laicīgi būt gultā par īpašu tikumu?

Kāpēc mēs ignorējam to, ka lielākā daļa mākslas darbu tiek radīts vēlās nakts stundās un pēc pusnakts, kad dienas trokšņi un kņada ir norimusi un beidzot cilvēks var sadzirdēt pats sevi?

Kāpēc mēs brīnamies, ka bērni slikti mācās, ja liekam to viņiem darīt tad, kad viņiem nāk miegs?

Kāpēc dažādi veselīgi un dabai tuvi ēšanas paradumi tiek akceptēti un slavēti, taču miega režīms vēl aizvien visiem tiek uzspiests? Kāpēc mums uz tualeti nav jāiet noteiktos laikos, bet miegs, kas ir tik pat dabīga parādība ir jāpakārto pulkstenim?

Ja pūces varētu domāt un radīt tad, kad viņas to vēlas, cilvēces progress būtu daudz lielāks. Šobrīd miljoniem labu un vērtīgu lietu paslīd mums garām, jo mēs liekam pūcēm iet gulēt tad, kad viņas būtu gatavas strādāt un radīt par visiem 100%. Un kāpēc? Jo viņiem no rīta ir jāceļas, lai ietu uz darbu, kur viņiem tiek pieprasīts radīt to, ko viņi nav izdarījuši pa nakti. Tikai tad viņiem ir pilnīgi vienalga, uz kuru pusi kustas pasaule. Vai arī mums paslīd garām gleznas, operas, grāmatas un izrādes, jo radošajiem cilvēkiem no rīta jāceļās, lai vestu uz skolu savus raudošos bērnus.

Ja bērniem dotu iespēju mācīties vēlāk, kad viņi ir pamodušies, mums būtu daudz gudrāka jaunā paaudze, kas nopelnītu mums visiem lieliskas vecumdienas.

Ja mēs dzīvotu katrs savā dabīgajā ritmā nevis visi pēc viena pulksteņa, uz ielām nebūtu sastrēgumu un mēs visi ieekonomētu uz benzīna rēķina. Mums būtu labāks gaiss un veselīgāka vide.

Jā, mēs iznīcinātu miega zāļu industriju. Toties pretī iegūtu 50% laimīgāku cilvēku.

Es, protams, neceru, ka kaut kas mainīsies mūsu ikdienā (lai arī mierīgi varam ieviest eiro un divreiz gadā visi reizē pārgriezt pulksteni), taču es ceru uz kaut nelielu daļiņu sapratnes. Ja kādam cīrulim liktu iet gulēt 4 stundas vēlāk un celties 4 stundas vēlāk, nez cik laimīgi viņi būtu. No pūcēm tas tiek prasīts katru dienu. Tāpat visiem šķiet pavisam normāli zvanīt gan 9 no rīta, jo tas taču nav nepieklājīgi – darba laiks ir sācies un tāpat var zvanīt arī 21 vakarā, jo radošie cilvēki taču tāpat strādā pa naktīm. Arī sestdienas (vēlams pus10 no rīta) ir gana labas, lai pavaicātu, vai es rīt – svētdienā negribu pafotografēt kristības. Tikai uz dažām stundiņām. Limbažos. Un kad esi atgriezies no kāda darba pasākuma 3 vai 4 naktī, tad taču pavisam mierīgi var pamosties pus7, lai aizvestu savus mazuļus uz skolu un dārziņu, jo viņiem 9os jāizkrāso sunītis.

Es esmu par miegam draudzīgu sabiedrības attieksmi un dzīves ritmu gan lieliem, gan maziem. Tāpēc esmu radījusi pūču manifestu, ko esat laipni lūgti lietot un izplatīt un pievienoties man cīņā par pūču tiesībām radīt, domāt un dzīvot tad, kad mums organisms ir gatavs to darīt.

pūču manifests pdf

pūču manifests