Pirms gada man bija tikai iekšēja sajūta, ka vajadzētu aprunāties ar cilvēkiem, kas nodzīvojuši daudz vairāk kā es. Šai sajūtai bija vairāki loģiski skaidrojumi. Pirmkārt, man gribējās fotografēt cilvēkus gados, jo tie bija vienīgie, kam īsti netiku klāt. Pat, ja viņus atveda uz ģimenes fotosesiju, visi kā viens teica, ka viņi nav “smuki”, ka ar diviem kadriem jau pietiek un lai es fotografēju jaunos. Otrkārt, mani nepameta un vēl joprojām nepamet sajūta, ka mēs savā digitālajā laikmetā esam aizmirsuši, ka dzīves pieredze un informācijas apjoms nav viens un tas pats. Tas, ko varam iegūt internetā, lielā mērā ir vidējās un jaunās paaudzes radīts informācijas apjoms. Mēs esam atstājuši ārpusē patieso dzīves pieredzi, kas vēl aizvien ir tikai analogajā formātā, mums apkārt esošajos viedajos un vecajos cilvēkos. Tāpēc radās doma par dzīves pieredzes apzinātu kolekcionēšanu, kurā svarīga loma arī portreta fotogrāfijai.

Pēc neilga laika mums radās domubiedru grupa, kas šo manu ideju palīdzēja līdz galam noformulēt, pārbaudīja uz saviem vecvecākiem un aizveda pie pasaules viedākajiem ļaudīm.

Ja drīkst kādu Ziemsvētku vēlēšanos, tad tā ir šī. Es vēlos, lai šis projekts kļūst par kustību. Es vēlos, lai mēs visi aprunājamies ar saviem vecvecākiem, radiniekiem, kaimiņiem, uzdodam viņiem mūsu rakstītos un citus jautājumus, kas jums ir svarīgi. Lai mēs saglabājam viņu teikto ierakstā un rakstveidā. Lai šajā procesā top pasaules viedo cilvēku fotoportreti – gan profesionāli, gan neprofesionāli, esoši un topoši. Es gribu, lai tie ir daudz fotogrāfi, kas palīdz tam visam kļūt ne tikai par pētniecības, bet mākslas projektu. Un lai mēs padalamies ar citiem savos atklājumos. Mēs esam aprunājušies ar apmēram 20 cilvēkiem, un sajūta ir neaprakstāma. Katrs dzīves stāsts un pieredze ir tik unikāla, katrs mūsu interviju varonis ir uzsvēris kaut ko citu. It kā atšķirīgu un tanī pat laikā tik ļoti līdzīgu. Jo beigu beigās mēs visi esam par cilvēcību, par mīlestību, par būšanu cilvēkiem. Tas ir kā pacelties virs ikdienas skrējiena un ieraudzīt būtisko. Un nonākt atpakaļ ikdienā savādākam. Dzīvot tālāk gudrāk.

Dažas atziņas, kas radušās interviju laikā ir, piemēram, vaicājot par emocionāli spēcīgāko mirkli dzīvē, tie cilvēki, kam ir bērni, visi kā viens min bērnu piedzimšanu, varbūt kāzas. Savukārt tie, kam bērnu nav, piemin sev tuvu cilvēku aiziešanu. Un bija viens stāsts par atsauktu saderināšanos, kas sāp vēl aizvien. Vispār mīlestības stāsti ir paši skaistākie. Par iepazīšanos, par bildināšanu, par aizmirstām puķēm aiz dīvāna. Tāpat gandrīz visi interviju varoņi kā viens saka, ka būtu gribējuši agrāk saprast, ka nav jāizpatīk citu viedoklim, lai cik svarīgs tas cilvēks nebūtu viņu dzīvē bijis. Ka jābūt drosmīgam un jāveido sava dzīve pašam. Tas prasa iekšēju spēku, tas prasa apzināti nostāties pret sev svarīgu viedokļa paudēju. Taču tas ir mirklis, kad sākam pa īstam dzīvot. Vai arī nesākam nekad.

Un viennozīmīgi par visgaidītāko dienu gadā tiek atzīti Ziemassvētki. Un jā, tur ir vieta arī dāvanām, lai cik ļoti man pašai pēdējos gados šķitis nepareizi pārvērst Ziemsvētkus par dāvanu plūdiem. Tie ir svētki, kad esam kopā, kad varam būt pie viena galda, uz mirkli aizmirst skriešanu un ikdienu. Tie ir svētki, kad esam svarīgi viens otram. Otrajā vietā ir dzimšanas diena, kuru noteikti jāsvin un katru gadu!

Un varbūt šajos Ziemassvētkos vēl kāds no jums nolems piedalīties mūsu uzsāktajā cilvēces dzīves pieredzes kolekcionēšanā. Es ļoti, ļoti, ļoti par to priecāšos. Esmu apņēmusies atrast laiku diviem portretiem mēnesī, droši piesakiet savus mīļos. Tāpat ceru, ka manam aicinājumam atsauksies vēl citi fotogrāfi. Un tad mēs taisīsim lielu izstādi un drukāsim grāmatu un un un… Šeit ir buklets, kas sīkāk paskaidro, ja vēlies piedalīties.  Un šogad paveiktais (manis fotografētie portreti, taču visu projekta kolekciju var apskatīt te vai te).

Lai jums priecīgi svētki!
David - honesty

Maria - knowing limitations

Odette-ageless

Richard - fairytale-1

Tony


Gretel-paradise

Howard _inner leading

Eva-fear

Inese-9

Mirdza gredzeni

Mirdza_dance travel

Imants